Tablica interaktywna

Tablica interaktywna działa jak dotykowy ekran, na którym nauczyciele oraz uczniowie mogą wyświetlać dowolną zawartość komputera, dokonywać notatek, pracować jak na zwykłej tablicy a następnie zapisać i wydrukować zawartość ekranu, notatek czy obrazów. Działanie takiej tablicy polega na współpracy z komputerem i projektorem. Komputer jest wyposażony w oprogramowanie interaktywne i stanowi bazę do pracy z tablicą. Projektor natomiast jest źródłem obrazu, wyświetla ekran monitora komputera na tablicy.Obecnie na rynku znajdziemy wiele…

Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów tablic. Przede wszystkim urządzenia te różnią się technologią, jaka jest wykorzystana do odczytywania, gdzie w danej chwili dotykamy tablicę. Bez zbędnego skupiania się na aspektach technicznych możemy podzielić tablice na: -dotykowe -w tym wypadku obraz jest tworzony poprzez nacisk na powierzchnię tablicy. Nie są potrzebne specjalne, elektroniczne pisaki, można pisać nawet palcem.

- z pisakiem elektronicznym- który to pisak „wysyła” do tablicy informacje o swoich współrzędnych, dzięki czemu oprogramowanie „rysuje” żądany kształt lub obsługuje aplikacje. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że powierzchnia tablicy nie jest wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ nawet jej uszkodzenie nie powoduje wadliwego działania tablicy. W tym wypadku konieczne jest wykorzystanie pisaka, dzięki temu dokładność i szybkość tablicy jest zwykle znacznie wyższa. Wybrane rozwiązania oferują pełną możliwość obsługi przez dwie osoby jednocześnie tzn. np.

tablica interaktywna – galeria

tablica interaktywna

Foto: pixabay.com

tablica interaktywna

Foto: pixabay.com

uczeń i nauczyciel mogą w tym samym czasie pisać, zaznaczać, rysować w dowolnym miejscu tablicy. Najczęściej sprzedawane na rynku tablice interaktywne mają przekątną między 77” a 88”, czyli wymiary powierzchni na której pracujemy to ok. 160-180 cm( szerokość )i 120-135 cm( wysokość ). Rozwiązanie takie zalecamy do sal przeznaczonych dla 20-50 osób. Tablica interaktywna ze względu na swoja matową powierzchnię doskonale zastępuje ekran projekcyjny.